Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
“POLİS OLSAM PROJESİ”
 

 

“POLİS OLSAM PROJESİ”
Türk Polis Teşkilatının 168. kuruluş yıl dönümü münasebetiyle, 10 Nisan Polis Bayramı etkinlikleri çerçevesinde, ilimiz merkezinde faaliyet gösteren eğitim ve öğretim kurumlarından gönüllü öğrencilerin katılımıyla gerçekleşen “Polis Olsam” konulu Resim – Şiir – Kompozisyon yarışması sona ermiştir.
Geleceğimizin mimarı çocuklarımızın bilinçaltındaki polis imajını belirlemek, onların teşkilatımızabakış açısını değerlendirmek ve polis-çocuk ilişkilerini geliştirmek amacıyla düzenlenen resim, şiir, kompozisyon yarışmalarında dereceye giren eserler ve diğer tüm eserler 05.04.2013 günü saat: 15:00’ de Tekira Alışveriş Merkezinde düzenlenecek sergi açılışında sergilenecek olup eserler Polis Haftası süresince halkımızın beğenisine sunulacaktır.
Ayrıca yarışmada dereceye giren öğrencilerimizin ödül töreni 10.04.2013 günü saat:10:00’ da Valilik binası önünde düzenlenecek Polis Haftası Kutlama etkinlikleri sırasında gerçekleştirilecektir.
 
 
                                                                     
Serkan ÜSTÜN
Toplum Destekli Polislik Şube Müdürü
3. Sınıf Emniyet Müdürü
 
10 Nisan Polis Haftası Etkinlikleri Çerçevesinde Düzenlenen “Resim, Şiir ve Kompozisyon” Yarışmalarında Dereceye Giren Öğrencilerin Listesi:
 
RESİM YARIŞMASI: (İlkokul 1, 2,3 ve 4. Sınıf Öğrenciler arası)
 
 
Öğrencinin Adı Soyadı
Derecesi
Okulu
Nehir GAZİOĞLU
Birinci
Hacıilbey Ortaokulu
Dilan MUDU
İkinci
Kamil Korkmaz Zafer İlköğretim Okulu
Pelinay AKINCI
Üçüncü
Ticaret ve Sanayi Odası İlkokulu
 

Nehir GAZİOĞLU
Birinci
Hacıilbey Ortaokulu


Dilan MUDU
İkinci
Kamil Korkmaz Zafer İlköğretim Okulu

 

Pelinay AKINCI
Üçüncü
Ticaret ve Sanayi Odası İlkokulu

 


ŞİİR YARIŞMASI: (Ortaokul 5,6,7 ve 8. Sınıf Öğrenciler arası)
 
Öğrencinin Adı Soyadı
Derecesi
Okulu
Öznur DİNÇ
Birinci
Öğrt. M.M. Tetikol Ortaokulu
Eda GÖNÜLTAŞ
İkinci
İnönü Ortaokulu
Deniz TURAN
Üçüncü
Altınova Ortaokulu
 
POLİS OLSAM
Huzur ve güven vermektir işim.
Tek derdim, vatandır bilin.
Sokaklar, caddelerdir evim.
Yeter ki halkım rahat etsin benim.
 
Görevim kutsaldır benim.
Vatanıma siperdir bedenim.
Bomba uzmanı, özel harekât timim.
Yeter ki halkım rahat etsin benim.
 
Güvenlik, hak, adalettir gücüm.
Suçluya teröre korkusuzca yürürüm.
Ulusumu korumak için ölürüm.
Yeter ki halkım rahat etsin benim.
 
Gece, gündüz her an görevdeyim.
Havada, karada her yerdeyim.
Zalimler, kötülerdir hedefim.
Yeter ki halkım rahat etsin benim.
 
Cesaret ve kahramanlıktır temelim.
Haksızlıklara, gözümü kırpmadan giderim.
Bu vatana canımı feda ederim.
Yeter ki halkım rahat etsin benim.
 
Hırsıza, dolandırıcıyadır silahım.
Kopsa da kolum, bacağım.
Şehitliktir son durağım.
Yeter ki halkım rahat etsin benim.
 
Öznur DİNÇ
6/B—156
Öğretmen Mediha Mehmet Tetikol Ortaokulu

 
ŞANLI ŞEREFLİ POLİS OLSAM
 
Hayallerimde vardı polis olmak;
Vatanımın uğrunda nöbet tutmak,
Suçluların peşinden koşuşturmak,
Keşke ben de yiğit bir polis olsam.
 
Gündüzler varsın geceme karışsın,
Zaman benim yanımda yarışsın,
Polisler gururlarıyla şanlansın,
Keşke ben de cesur bir polis olsam.
 
Anam kına yaktı vatanım dedi,
Halkım için çalışmamı istedi,
Hiçbir zaman korkmamamı söyledi,
Keşke ben de çevik bir polis olsam.
 
Emniyetin bayrağı elimdedir,
Gururum ve şerefim herşeyimdir,
Vatandaşlar bizim kardeşimizdir,
Keşke ben de ahlaklı bir polis olsam.
 
Ben polis olsam hak yerini bulur,
Vatandaşlar rahat bir uyku uyur,
Suçlular hapishanelere konur,
Keşke ben de şanlı bir polis olsam.
 
Eda GÖNÜLTAŞ
8-A 295
Tekirdağ Merkez İnönü Ortaokulu
 
 
 
 
OLSAYDIM BEN DE POLİS
 
Gündüzüm geceye varsın karışsın,
Hayat benimle koşup yarışsın,
Dargın kalmasın herkes konuşsun,
Olsaydım ben de polis.
 
İstanbul Bursa fark etmez şehir,
Bir ömür bu yolda nöbet kalmakta.
Her anı dolu her anı koşmaca,
Olsaydım ben de polis.
 
Elim tetikte aklım vatanda,
Sancağın altında aşkla hayatta.
Atatürk’ ten armağan olan bu yurtta,
Olsaydım ben de polis.
 
Deniz TURAN
8/B
Altınova Ortaokulu
 
 
KOMPOZİSYON YARIŞMASI: (Ortaöğretim Öğrencileri arası)
 
Öğrencinin Adı Soyadı
Derecesi
Okulu
Senem DENİZ
Birinci
Tekirdağ Anadolu Lisesi
Sevilay ATEŞ
İkinci
Zübeyde Hanım Kız Tek. Ve Mes. Lis.
aYŞENUR özkan
Üçüncü
Zübeyde Hanım Kız Tek. Ve Mes. Lis.
  
 
 
 
 
  
 
YAŞAMIN KIYISINDA ONURLU MÜCADELE
 
Küçükken okullarda öğretmenlerimiz kendimizi tanıtmamızı istediklerinde bizim hep aynı sorulara cevap vermemizi beklerlerdi. Adımızı, soyadımızı, nereli olduğumuzu, anne babamızın mesleğini, ileride seçmek istediğimiz mesleği öğrenip bizi tanımaya çalışırlardı. Sıra bana geldiğinde bu sorulara bir tane daha eklenirdi. Çünkü anne babamın polis olduğunu söylediğimde “senin için zor olmuyor mu?” diye soruyorlardı. Ben de zor “Zor oluyor tabi” derdim. “Peki, Sen ne olmak istiyorsun?” diye Sorulduğunda “Ben de polis olmak istiyorum. Nedenine gelince annem babam gibi “büyük insan” olacağım” derdim. Şimdi ise bunun nedenini çok iyi anlıyorum. Çünkü polislik benim hayatımın her anında var.
G  ece yatağıma girdiğimde, evde annem ya da babam olmadığında beynimi kemiren sorunun hep aynı olması, acaba onlara bir şey olacak mı diye düşünürken kaygılanmam ve bu endişelerle uyuyakalmam… Bazen eve geldiğimde beni kocaman bir yalnızlığın kucaklaması… Bunların dışında polisliğin getirdiği sert bir yüz ama bu sert yüzün arkasında sevgi dolu anne baba kalbi.
      Anne babamın uykusuz geceleri, sert yüzleri benim ilham kaynağımdır. Ben onlara her baktığımda bu vatanı korumanın çocuklarından bile önemli olduğunu, yeri geldiğinde bir annenin gözünden bir tek gözyaşının akmaması için canı pahasına kurşunların önüne atladıklarını, küçük bir çocuğun, annesinin elinden sımsıkı tutsun diye yangınların içine korkusuzca girmelerini, küçük bir çocuğun polis amcasının yüzüne parlayan gözlerle bakması için uykusuz gecelere razı olduklarını görmem, bu mesleği seçmem için yeterli değil midir?
      İleride çocuklarımın da benimle gurur duyması için,
      Suçlularla olan onurlu mücadelemi anlatmak için,
      Şehit annesinin kendi çocuğunun yerine bana sarılışını hissetmek,
      Bu vatanı şerefimle korumak ve bu vatanın her bir parçası için yapılan savaşları, kahramanlıkları tekrar tekrar hatırlamak ve hatırlatmak için,
      Mavi göklerde al bayrağımızın nazlı nazlı sallanması için,
      Polis haftasında polis amcasının, polis ablasının ellerini hiç bırakmamacasına sımsıkı tutması, onları görenlerin polis olmayı düşünmesi için,
      En önemlisi de Türk bayrağının göklerden indirilmesine asla izin vermemek ve onu göğsümde gururla taşımak için,
      Tıpkı annem ve babam gibi ben de polis olmak istiyorum.
 
 
Senem DENİZ
10/B – 1010
Tekirdağ Anadolu Lisesi
 
 
 
 
POLİSLİK
 
      Hayattır polislik! Her insan için hayat! Her saniye güvende olmanın verdiği huzurla dolu bir hayat! Her yaşam gerçek bir hayat değildir. Güzel olandır hayat. Ve emin ellerde ise yaşamın o zaman güzeldir hayat! Hayat kurtarmaktır bir polisin görevi, güven vermektir. Mutlu etmektir inadına, bütün zorlukları unuttururcasına. Bütün yalnızlıkları yok saymaktır; varlığını hissettirmek varlığı ile dokunmaktır. Çoğu zaman kendinden geçerek muhtaçlara koşmaktır. Karanlığın doğduğu yerlerde güneş olmaktır, sevginin ışığıyla parıldamaktır. Uçsuz bucaksız denizlere fener olmaktır. Kötülüklere savmaktır, atmosfer olmaktır insanlara. Kimi zaman görevi uğruna göçmektir başka alemlere. Can olmaktır, can verdiği milletine, evladı bağışlamaktır annesine, ona kardeş olmaktır. Bir yâri kurtarmaktır, bazen yarenlik yapmaktır. Gözünü kırpmadan mücadeleye koşmaktır. Baba olmaktır bir yetime kimi zaman, kendi evlatları yolunu gözlerken.
      Ayşe, Ahmet bir başkası değil, polis amca olmaktır her çocuğa. Ailesinden uzak olmaktır, vatanı ailesinden çok kayırmaktır. Kimi zaman bedenini bırakmaktır, kucak açmış vatan toprağının bağrına. Gözyaşlarıyla dualara karışmaktır.
      Polis umuttur. Yalnızlık korkusuna bir dost buğusu yaymaktır. Kim olduğunu sorgulamadan imdadına koşmaktır. Korumaktır vatanı dışarıdaki yaralardan, sarmaktır yaraları ümitlerle. Koyu geceye göz kırpmaktır yıldızlar misali. Mütevazi aydınlığı ile parlamaktır. Bir doktordur yürekleri kanayanlara. Bir avukattır belki doğruyu savunmaya. Bir hayattır onunki her candan bir damla kan barındıran. Görevlerin en kutsalını onurla taşıyan kahramandır. Ve bir evlattır o vatanının, milletinin asaletini her şeyin üstünde tutan, toprağının sevdasıyla yanan..
 
 
Sevilay ATEŞ
11/E – 1765
Zübeyde Hanım Kız Teknik ve Meslek Lisesi
 
 
 
 
KİMDİR POLİS
 
      Can ve mal güvenliğimizi sağlayan, kamunun düzeni için çalışan, hak ve özgürlüklerimizi koruyan, yasalar çerçevesinde uyarıcı olan, suçları önlemek ve olayları aydınlatmak için çalışan, huzurlu ve konforlu bir yaşam sürmemizi isteyen kişidir polis…
      Gece mesailerine kalıp ailesinden ayrı kalan ama yine de bizim güvenliğimizi sağlayan, kendi hayatından ödün vererek bizi koruyan, bazen güneş ışığından bazen de bir arının vızıltısından uzak kalıp duvarların içine hapsolan, yakaladıkları insanlardan küfür ve kötü söz duyup erdemlilik içinde onları duymayan, boşu boşuna aranıp rahatsız edilen ve bu yüzden diğer ihbarları alamayan, yeri gelince kavurucu sıcak yeri gelince buz gibi havada çalışan, bir operasyonda ölüm tehlikesi geçiren, bizi rahatsız ettiği için yakaladığı kişinin ailesinden dayak yiyen, yolda kaybolan küçük bir kız çocuğunun gözyaşlarını silip onu bir şekerle avutan, o sert görüntüsünün altında melek gibi bir kalbi olan kişidir polis…
      Kaybolan insanlığı anayasanın ışığıyla arayan, belindeki silahla değil bizi yüreğiyle ısıtan, doğal afetlerde sağlık personelinden bile önce gelip olaya müdahale edip birçok hayatı kurtaran, Atatürk’ ün ilkeleriyle bize yol gösteren, görev arkadaşının yanında öldüğünü görüp yüreği kan ağlasa da belli etmeyen, ceza yazdığı adam tarafından ezilen, aracına yerleştirilmiş bomba patlayınca sakat kalan, ailesinin bu işi yapmasını istemediğini bildiği halde görevine giden kişidir polis…
      Ay- yıldızlı bayrağımın altında çalışan ve onu koruyacağına yemin eden, vatanını her şeyi uğruna koruyacak, herkes rahat uyusun diye uykusuz kalan, istediğimiz yerde istediğimiz gibi yaşayalım diye her yerde nöbet tutan, atalarının, savaşta kaybettiği dedelerinin kemiklerini sızlatmayan, karanlığı ışığa, savaşı barışa çeviren, dilinin, dininin bayrağının farkında olan kişidir polis…
      Bir gün ben de polis olsam, herhalde bu özellikleri taşımak isterdim. Önce işimi severdim, sonra da tüm güçlükleri bu sevgiyle aşardım. İçimdeki insan sevgisini hiç ama hiç kaybetmezdim.
 
 
Ayşenur ÖZKAN
9/E – 1900
Zübeyde Hanım Kız Teknik ve Meslek Lisesi
 
 
 • Kurumsal E-Posta
 • Polsan
 • Emniyet Teşkilati Mensupları Hanımları Yardımlaşma Derneği
 • UPEM
 • TUBİM
 • Suç Önleme Sempozyumu
 • KGYS
 • BİMER
 • İçişleri Bakanlığı
 • Çocuklar Uluslararası Sempozyumu
 • Polis Radyosu