Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla

TDP

:

Dolandırıcılık

 

 

 

 

 

DOLANDIRICILIK
 
 
            Sizin iyi niyetinizin suistimal edilmesi suretiyle değerli eşya ya da paranızın alınması olayıdır.
 
 
DOLANDIRICILIK OLAYLARINA KARŞI ALINACAK TEDBİRLER
 
 
-         ATM’lerden para çekerken, kartınızın makineye sıkışması durumunda size yardımcı olmak isteyen kişilere inanıp şifrenizi kesinlikle vermeyin.
 
-         Bankadan emekli maaşı veya ikramiyenizi alıp giderken önünüze geçerek bankada görevli olduğunu ve eksik ödeme yapıldığını söyleyen, paranın eksik kalan kısmının ödenmesi için bankaya davet edip paranızı isteyen ve sizi pul almaya göndermeye çalışan şahıslara inanmayın.
 
-         İkametinize gelerek kamu görevlisi veya pazarlamacı vb. sıfatlar beyan eden kişilere kimlik sorun. Şüpheli bir durum varsa ilgili kurumu arayarak teyit edin veya 155 Polis İmdat telefonunu arayarak durumu bildirin.
 
-         Sizi veya yakınınızı tanıdığını söyleyen, ancak sizin tanımadığınız şahıslara kesinlikle para veya değerli eşya vermeyin.
 
-         Şehirlerarası yolculuklarda tanımadığınız kişilerden yiyecek ve içecek alırken dikkatli olun. Ambalajlı da olsa sigara, yiyecek ve içecek maddelerinin içine uyku verici ilaçlar enjekte edilmek suretiyle değerli eşyalarınızın alınabileceğini unutmayın.
 
-         Piyasa değerinin çok altındaki fiyatlarla herhangi bir ürünü sattığını iddia eden internet sitelerinden alışveriş yapmayın.
 
TELEFON DOLANDIRICILIĞI
 
            Telefonla sizi arayarak veya mesaj göndererek kendisini kamu görevlisi, “savcı, hakim, polis, asker, istihbarat görevlisi” olarak tanıtan ve telefon hattınızın terör örgütü tarafından kullanıldığını, kullandığınız telefon numarasından üst düzey bürokratların eşlerine taciz edici mesajlar atıldığı veya banka hesabınızdan işlem yapıldığını beyan edip, paranızın iade edilmesi kaydıyla, para göndermenizi talep edenlere inanmayınız, para havalesi yapmayınız. Telefonu derhal kapatıp vakit kaybetmeden en yakın polis merkezine müracaat ediniz. Karşınızdaki insanlar polis, asker, hakim veya savcı değil, paranıza göz dikmiş profesyonel suçlulardır.
 
 
DOLANDIRICILIK OLAYI GERÇEKLEŞMİŞ İSE;
 
            Tüm kişisel tedbirlerinizi almanıza rağmen dolandırıcılık olayına maruz kalmışsanız;
 
-         Dolandırıldığınızı anladığınızda; hemen 155 polis imdat telefonunu arayın, olay yeni olmuş ise ve şüpheli şahıs ile ilgili herhangi bir bilginiz (isim, telefon ve eşkal bilgisi gibi) var ise öncelikli olarak bildirim ve müracaatçı olmak için en yakın Polis Merkezimize gelin.

 

 

 • Kurumsal E-Posta
 • Polsan
 • Emniyet Teşkilati Mensupları Hanımları Yardımlaşma Derneği
 • UPEM
 • TUBİM
 • Suç Önleme Sempozyumu
 • KGYS
 • BİMER
 • İçişleri Bakanlığı
 • Çocuklar Uluslararası Sempozyumu
 • Polis Radyosu