Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla

TDP

:

TOPLUM DESTEKLİ POLİSLİK NEDİR?

 
 
TOPLUM DESTEKLİ POLİSLİK NEDİR?
 
 
            Toplum Destekli Polislik, suç oluştuktan sonra harekete geçen değil, sizlerin canına, malına zarar gelmeden önce çalışmalar yapan, sizlerle olan ilişkilerini sevgi-saygı çerçevesinde güçlendiren, suça olanak sağlayan fiziki unsurları ortadan kaldırarak suçla etkin bir mücadele sağlayan ve bütün bunların neticesinde de suçtan ve suçludan arındırılmış yaşam alanlarını temin etmeye çalışan bir polislik anlayışıdır.
           
            Suç ve suçlularla mücadelede bizler ancak sizin desteğinizi alabilirsek daha başarılı olabiliriz.
 
            Toplum Destekli Polis olarak bizler, mahallenizin polisiyiz. Bu sıfatımız ile en uzak ve en uç noktada olsanız bile sizlere ulaşır, talep,y ihtiyaç ve önerilerinizi tespit eder, kendi alanımızdaki taleplerinizi derhal karşılar, diğerlerini ise ilgili kişi, kurum ve kuruluşlara iletiriz.
 
            Bilinmelidir ki bizler, sizlerin günlük yaşam içerisinde karşılaştığınız her sorunu çözme gücüne sahip olmayabiliriz. Ancak bu sorunların tespit edilerek gerekli tedbirlerin alınmasının sağlanması ve günlük yaşamın daha sağlıklı işlemesi için sorunların çözümüne yönelik itici bir güç olarak ilgili kurumları harekete geçirebiliriz.
 
 
AMACIMIZ
 
-          Genel güvenlik hizmetlerini sizlerin katılımı ile daha etkin bir şekilde yürütmek,
 
-          Suçlarda meydana gelen sayısal artışla birlikte toplumumuzda ortaya çıkan suç korkusunu azaltmak, sizlerin devlete ve kurumlarına güvenini sağlamak,
 
 
-          Sizler ve kurumlar ile birlikte uyarıcı ve eğitici etkinlikler düzenleyerek, çocuklarımızın ve gençlerimizin kötü alışkanlıklardan, şiddetten ve suçtan korunmalarını sağlamak,
 
-          Özen gösterilmesi gereken yaşlı ve engellilere, ailenin birliği ile şiddete maruz kalan kadınların korunmasına ve kendilerine destek sağlanmasına yönelik ilgili kurumlar ile birlikte bilgilendirici ve eğitici çalışmalar yapmak,
 
 
-          Hepimizin içinde bulunduğu yaşam alanlarımızı suç ve suçludan arındırmak,
Ve tüm bunları yaparken GÜVENİNİZİ KAZANARAK, GÜVENLİĞİNİZİ SAĞLAYABİLMEK.
 
ADLİ OLAYLAR VE YOL-YÖNTEMLER
 
            Alacağınız basit önlemlerle pek çok suçu daha oluşmadan önleyebilirsiniz.
 
-          Aldığınız bütün tedbirlere rağmen şahsınıza veya malınıza bir saldırı olduğunda; bilhassa evinizden, işyerinizden ve aracınızdan herhangi bir şeyin çalınmış olması durumunda hiçbir şeye dokunmayın. Bilmeden yapılan bir dokunuşunuzla birçok delilin kaybolmasına sebebiyet verebileceğinizi unutmayın.
 
-          155 Polis İmdat ı arayınız; Şahsınıza ve malınıza yapılan saldırılar sonucunda vakit geçirmeden sizin için en kısa ve ücretsiz ulaşım aracı olan 155 Polis İmdat hattını arayın.
 
 
-          Polis Merkezine Giderek Müracaatta Bulunun; Bazı suçlarda hukuken mutlaka şikayetçi olmanız gerekir. Bunun için Polis Merkezine gidip müracaatınızı yapın. Buradan alacağınız Müracaat Formu; çalınan ruhsatınızın, sürücü belgenizin yenisini çıkartabilmeniz için size gerekli olacaktır. Ayrıca bu belge sigorta işlemlerinizde de gerekli olacaktır.
 
-          Hırsızlık ve yankesicilik sanıklarının yakalanması için teşhis işlemi önemlidir. Kolay teşhis yapabilmeniz için olay mahallinde bulunanların fiziksel özelliklerini unutmayan.
 
 • Kurumsal E-Posta
 • Polsan
 • Emniyet Teşkilati Mensupları Hanımları Yardımlaşma Derneği
 • UPEM
 • TUBİM
 • Suç Önleme Sempozyumu
 • KGYS
 • BİMER
 • İçişleri Bakanlığı
 • Çocuklar Uluslararası Sempozyumu
 • Polis Radyosu