Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
AYNI DÜNYAYI YAŞIYORUZ
01.10.2018  
AYNI DÜNYADA YAŞIYORUZ PROJESİ
 
          Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü olarak, ÇOGEP Programı kapsamında İlimizde 2017 yılı içerisinde “AYNI DÜNYADA YAŞIYORUZ” isimli proje uygulamaya girmiştir.
          Çocuk gelişiminde temel bir rol oynayan doğa ve hayvan sevgisi, duygusal erişkinlikte olduğu kadar onların topluma uyum sağlayan sosyal bir varlık olarak yetişmesinde de kritik yer tutmaktadır.
         Proje ile çocuklar arasındaki ayrımcılık ve şiddetin önlenmesinde Doğa ve hayvan sevgisi kullanılarak çocuklarımızın suç ortamından uzak kalmalarını sağlayacaktır.
Projenin Faaliyetleri
1- 26 Ekim tarihinde ilimiz Süleymanpaşa ilçesinde planlanan Uçmakdere Treeking doğa yürüyüşü hava şartlarından dolayı 27 Ekim tarihinde yapılmıştır. İlimiz Ticaret Lisesi öğrencilerinden 30, Endüstri Meslek Lisesi öğrencilerinden 30 ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünden yurtlarda kalan 20 toplamda 80 öğrenci ile birlikte Uçmakdere Treeking doğa yürüyüşü gerçekleştirilmiştir. Yürüyüşte çocuklara Spor çanta içerisinde Şapka, Termos, Fener, Yağmurluk, Tişört ve kalem hediye edilmiştir. Doğa yürüyüşünde Tekirdağ Polis Eşleri Derneği Başkanı Sayın İl Emniyet Müdürümüzün Eşi Gökşen AYDIN ve yardımcıları destek vererek öğrencilerle birlikte yürüyüşümüze katılarak öğrencilerle bizzat ilgilenmişlerdir. Öğrenciler doğa yürüyüşünün ardından mesire yerinde mangal ziyafeti çektikten sonra çeşitli oyunlarla sportif faaliyetler yaparak günü tamamlamışlardır.
2- 1 Kasım tarihinde Kapaklı ilçesinden 30 öğrenci, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünden yurtlarda kalan 10 öğrenci ve 4 görevli, 2 Kasım tarihinde Saray ilçesinden 30 öğrenci, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünden yurtlarda kalan 10 öğrenci ve 4 görevli personel toplamda 80 öğrenci ve 8 personel eşliğinde Kırklareli Dupnisa Mağrası ve Treeking doğa yürüyüşü gerçekleştirilmiştir. Yürüyüşte çocuklara Spor çanta içerisinde Şapka, Termos, Fener, Yağmurluk, Tişört ve kalem hediye edilmiştir. Doğa yürüyüşünde Tekirdağ Polis Eşleri Derneği Başkanı İl Emniyet Müdürümüzün Eşi Gökşen AYDIN ve yardımcıları destek vererek öğrencilerle birlikte yürüyüşümüze katılarak öğrencilerle bizzat ilgilenmişlerdir. Öğrenciler doğa yürüyüşünün ardından mesire yerinde mangal ziyafeti çektikten sonra çeşitli oyunlarla sportif faaliyetler yaparak günü tamamlamışlardır.
 
3- a)Tekirdağ Polis Eşleri Derneği Başkanı Sayın Gökşen AYDIN ve yardımcılarının katılımı ile 18 Kasım 2017 Cumartesi Günü ilimiz Çorlu İlçesinden 11 farklı okuldan seçilen 30 öğrenci, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü yurtlarında kalan 10 öğrenci ile birlikte toplamda 40 öğrenci ile İstanbul Yarımada Gezisi gerçekleştirilmiştir. Proje kapsamında öğrencilere sabah kahvaltısı, öğlen yemeği ve akşam yemeği, ayrıca gezide çocuklara çeşitli hediyeler (Şapka, Tişört vs.) verilmiş, öğrencilerle birlikte tarihi ve turistik olan yerler (Topkapı Sarayı, Sultanahmet Meydanı - Sultanahmet Camii, Ayasofya Müzesi ve Yerebatan Sarnıcı) rehber eşliğinde anlatım yapılarak katılan öğrencilere gösterilmiştir. Tekirdağ Polis Eşleri Derneği Başkanı Sayın Gökşen AYDIN ve yardımcıları çocuklarla tek tek ilgilenerek çocuklara hayatlarında unutamayacakları bir gün geçirmelerini sağlamışlardır. 
b)         Aynı gün ikinci otobüsle 18 Kasım 2017 Cumartesi günü ilimiz Çorlu ilçesinden 11 farklı okuldan seçilen 30 öğrenci, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü yurtlarında kalan 10 öğrenci ile birlikte toplamda 40 öğrenci ile birlikte İstanbul Florya Akvaryum ve Miniatürk gezisi gerçekleştirilmiştir. Proje kapsamında öğrencilere sabah kahvaltısı, öğlen yemeği ve akşam yemeği, ayrıca gezide çocuklara çeşitli hediyeler (Şapka, Tişört vs.) verilmiştir.
4- Süleymanpaşa Fatih Anadolu Lisesi öğrencilerinden 30, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü yurtlarından kalan 10 öğrenci ile birlikte Ankara Gezisi düzenlenmiştir. Çocukların milli benlik ve bilinçlerini arttırmak amacı ile rehber eşliğinde Anadolu Medeniyetler Müzesi, 1. Ve 2. Meclis, Gazi Meclis ve Cumhurbaşkanlığı Külliyesi gezdirilmiştir. Öğrencilerin her türlü ihtiyaçları karşılanmıştır.
5- Darıca Hayvanat Bahçesi Gezisi, 11 Kasım tarihinde ilçelerimizin çeşitli okullarından ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü yurtlarında kalan öğrencilerle birlikte Darıca Hayvanat Bahçesi gezilmiştir.
6-Süleymanpaşa, Çorlu ve Çerkezköy Hayvan Barınaklarına öğrenciler götürülmüş, veteneriner eşliğinde neler yapıldığı, nelerle karşılaşıldığı hakkında çocuklara bilgi verilmiştir.
7- Seçilen ilçelerimizde diğer okulların öğrencilerinin katılımıyla, Akran Zorbalığı, Güvenli İnternet Kullanımı ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı bünyesinde görevli Psikolog ve Sosyal Çalışmacılarla birlikte Cinsel İstismar konulu konferanslar verilmiştir.