Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
GELECEKTEN UMUTLUYUM
27.10.2015  

 

 

GELECEKTEN UMUTLUYUM PROJESİ
                                                                                          
(ÇOGEP)
İlimiz öğrencileri arasında yapılan suç istatistiklerinde de meslek lisesi öğrencilerinin daha fazla suça karıştıkları görülmektedir. Bu istatistiki veriler ışığında özellikle mesleki öğrenim gören öğrencilerin vizyonlarını genişletmek okula devamını sağlamak ve eğitimlerini desteklemek amacıyla ilimizde uygulanmak üzere “Gelecekten Umutluyum” isimli proje hazırlanmıştır.
İlimizde özellikle Meslek Lisesi Öğrencilerinin suça karışma oranı, asayiş ve kamu düzenine ayrıca genç nüfustaki sağlıklı bireylerin yetişmesinde ciddi sonuçlara yol açmaktadır.  Sosyal ve kültürel açıdan Meslek Lisesi öğrencilerinin yapılacak faaliyetlerde desteklenmesi kaçınılmazdır. Devletin ve şehrin imkanlarından yeterli pay alamadığını düşünen bu gençler ilerleyen yaşlarda bu yoksunluğu daha fazla hissetmekte ve gelecek ideallerinin oluşmasında bu durum etkin rol oynamaktadır. Proje ile bu kapsamdaki çocuk ve gençlerin sosyal ve kültürel hayatla tanışmaları ve yaşadıkları şehre adaptasyonları daha sağlam olacaktır. 
Proje başladığından bu güne kadar meslek lisesindeki eğitimlerini tamamlamış 40 genç girişimcilik kursunu tamamlayarak sertifikalarını almıştır. Proje çerçevesinde 16 farklı lisede bilgilendirme çalışmaları yapılmış ve toplamda 4000 öğrenciye ulaşılmıştır. Sportif faaliyetlerin desteklenmesi kapsamında 6 okulda 5 futbol takımı ve 1 Futsal takımı oluşturulmuş ve toplamda 90 öğrenci bu takımlarda spor yapma imkanı kazanmıştır.
 
      Elde Edilen Faydaların Suçla Mücadeleye Faydası:
-          40 genç girişimcilik kursunu tamamlayarak sertifikalarını almış ve kendi işlerini kurabilmeleri için KOSGEB’ten hibe alabilecek projeleri yazma konusunda yeterli kapasiteye ulaşmışlardır. (Öğrencilerden şu ana kadar 5’i iş geliştirme çabasına girmişlerdir.) Bu gençlerin istihdam sorunları ortadan kaldırılmıştır.
-          16 Farklı Meslek Lisesinde düzenlenen Güvenli İnternet Kullanımını konu alan seminerler sayesinde 4000 öğrenciye ulaşılmış ve özellikle sosyal paylaşım ağlarında yaptıkları hatalar göz önüne serilerek farkındalık yaratılmaya çalışılmıştır.
-          6 Farklı okulda düzenlenen Futbol ve Futsal kursları ile 90 öğrencinin sportif faaliyetlere katılımı sağlanmıştır.