Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla

Saray

:

kultur

KÜLTÜR YAPISI
 
       1-TARİHİ, KÜLTÜREL, ARKEOLOJİK DEĞERLER
 
       İlçemizde (1) basımevi, (5) kitapevi (kırtasiyeci) mevcut olup, zaman zaman gezici tiyatro gurupları temsiller vermektedir. İlçemizde bir adet halk kütüphanesi olup, Belediyeye ait bir binada iptidai şartlarda hizmet vermektedir. Kütüphanenin 1 personeli vardır. Kitap sayısı 2041 adettir.
Saray eski bir yerleşim merkezi ve Edirne – İstanbul yol güzergahında bulunması nedeniyle önem kazanmış bir ilçedir.
       a-Güneşkaya: Saray’ın 2 km. batısında eski bir yerleşim yeri olan Güneşkaya’da mağaralar ve tarihi kalıntılar bulunmaktadır. Yapılan çalışmalarda M.Ö. 5000 – 3000 kalkolitik çağa ilişkin buluntulara rastlanılmıştır.
       b-Güngörmez Mağaraları: Güngörmez köyünün 3 km. güneyinde olup Galata Deresinin dik yamaçlarındadır. Güneşkaya gibi bu mağaralarda da eski çağ buluntularına rastlanılmıştır.
       c- Bizans Su Yolları: Vize’den çıkıp Ergene Nehri su kaynaklarından yararlanıp vadilerde kemerli su köprülerini aşıp İstanbul’a giden su yolları, Saray çevresinden geçmektedir.
       d-Ayas Paşa Camii: Sadrazam Ayas Mehmet Paşa tarafından 1539’da yaptırılmıştır. Tek şerefeli silindirik gövdeli minaresi bulunan cami kesme taştan yapılmıştır.
       e- Ayas paşa Hamamı: Sadrazam Ayas Mehmet Paşa’nın yaptırdığı külliyenin hamamıdır. Caminin yanında yer alır. Cami ve külliye ilçedeki tek Osmanlı eseridir.
 
       2- MÜZE, KÜTÜPHANE, SİNEMA SALONU, GALERİ, TV:
 
       İlçede müze, sinema salonu ve sanat galerisi yoktur. Halk Kütüphanesi, Belediyenin de yardımlarıyla 2004 yılında açılmıştır.
       İlçede gerek uydu alıcılarla gerekse anten alıcılarla yurt içi ve yurt dışı tüm TV kanalları izlenebilmektedir.
 
 
       DÜĞÜNLER: Saray’da evlenme yaşı önceleri erkeklerde 17-18, kızlarda 15-16 iken günümüzde ise, erkeklerde askerlik ve iş bulma zorunluluğu sebepleriyle, kızlarda ise eğitim-öğretime devam etmeleri ve iş hayatına atılmaları sebepleriyle yükselmiştir.
       İlçe genelinde akraba evliliklerine rastlanmaz. Halkın eğitim düzeyinin yüksek olması ve bilinçli olmasının etkisiyle çok eşli aile hayatı yoktur.
       Günümüzde gençler kendi aralarında anlaşarak evlenmektedirler. Görücü usulü olarak tabir edilen evliliklere rastlanmamaktadır. İlçede nadir olarak kız kaçırma olaylarına rastlansa da kaçırma sonrasında genelde aileler anlaşabilmekte ve her iki tarafın katılımıyla düğünler yapılmaktadır.
       Kendi aralarında evlenmek için anlaşan çiftler durumu ailelerine bildirirler ve belirlenen bir günde erkek tarafı, kızın ailesinin evine dünürlüğe gider. Gençlerin evlenmelerine karar verildikten sonra söz yüzükleri takılır ve düğün tarihi kesin olmasa da belirlenir. Bölge halkının genelde tarımla uğraşması ve mevsimin uygun olması sebebiyle düğünler genellikle yaz mevsimi ile sonbahar mevsimi başında yapılmaktadır.
Günümüzden yaklaşık 10-15 yıl öncesine kadar düğünler mahalle ve köylerde evlerin bahçelerinde yapılırken, günümüzde düğün salonlarında ve okul bahçelerinde yapılmaktadır.
       Önceki yıllarda düğünlere katılanlar darbuka eşliğinde türkü söyleyerek oyun oynarlardı. Oyunların en önemli özelliği günümüzdeki gibi hep beraber değil de iki kişinin ortada oynamasıydı. Oynayacak kişileri ise ayrıca bir kişi belirlerdi. Düğünler esnasında söylenen türkülerden birisi şudur:
 
 
 
Bizim motor Anomag,
Dön de yarim bana bag.
Çok hoşuma gidiyor,
Perçemin yana bırak.
***
Haydi güller güller top güller
Aldı da yarimi eller, sardı da yarimi eller.
***
Bizim motor kırmızı,
Dolaşıyor Kıbrız’ı.
Nasıl alacan yarim,
İş yapmaz haylaz kızı.
***
Haydi güller güller top güller
Aldı da yarimi eller, sardı da yarimi eller.
***
 
Altınların bir dizi,
Olmaz mı iki dizi ?
Söyle oğlan anana
Ayırmasınlar bizi.
Söyle oğlan bubana
Ayırmasınlar bizi.
***
Haydi güller güller top güller
Aldı da yarimi eller, sardı da yarimi eller.
 
 
       Günümüzde yapılan düğünlerde ise çiftetelli ve karşılama gibi oyunların yanı sıra kasap havası eşliğinde halaylar çekilmektedir.
 
 
       MANİLER: İlçe halkının özel günlerde ve toplantılarda söylediği manilerden bazıları ise şunlardır:
 
 
 
 
Küp içinde bulgurum,
 
Islatıp kuruturum.
Sevdiğim güzel olsun,
Ben aç bile dururum.
***
Entarisi süt beyaz,
 
Ayrı düştük biz bu yaz,
Eğer beni seversen,
Mektubunu sık sık yaz.
***
İstanbul dedikleri,
 
Şekerdir yedikleri,
Hiç aklımdan çıkmıyor,
Yarimin dedikleri
***
Kaşlarını indir yarim,
 
Gel beni güldür yarim.
Bizim cama geldikçe,
Kendini bildir yarim.
***
Orman içi sıklık,
 
Erkekler çalar ıslık.
Şu Saray’ın kızları,
Taze kavrulmuş fıstık.
***
Dere boyu biberlik,
 
Kızlar giyer eteklik.
Kızlar çok güzel ama,
Erkeklerin cebi delik.
***
 
       MÜBAREK GÜN VE GECELER :
       RAMAZAN BAYRAMI: İlçe halkı Ramazan arifesinde mezarlık ziyaretlerine giderler. Aile büyüklerinin, akrabaların, komşuların mezarları ziyaret edilerek dualar okunur ve mezarların genel temizliği yapılır.
Bayram sabahı, erkekler camiye giderek bayram namazını kılarlar. Namaz bitiminde yapılan bayramlaşmadan sonra evlerine dönen erkekler ailesi ile bayramlaşarak hep beraber kahvaltılarını yaparlar. Kahvaltı sonrasında çocuklar, kendilerini bekleyen şekerlere ve bayram harçlıklarına kavuşmak için heyecanla sokağa çıkıp büyüklerini ziyarete giderler.
       Öğleye doğru aileler bayramlaşmak için akrabalarını ve komşularını ziyaret etmeye başlarlar. Ziyaretlerde kolonya, şeker ve özenle hazırlanmış baklavalar ikram edilir. Bayram ziyaretleri bayram süresince devam eder.
 
       KURBAN BAYRAMI: Kurban bayramı arifesinde de mezarlar ziyaret edilerek dualar okunur.
Kılınan bayram namazından sonra eve gelen erkekler yapılan kahvaltıdan sonra kurbanı kesmek için hazırlıkları yapmaya başlarlar.
       Gözleri bağlanan kurban, tekbirlerle kesilir. Bir tarafta kurbanın taksimi yapılırken başka bir tarafta kesilen kurbanın etlerinden bir bölümü pişirilmeye başlanır. Yapılan taksimden sonra, fakirlere verilmek üzere ayrılan paylar dağıtılır.
       Akşama doğru Ramazan Bayramında olduğu gibi akraba, eş ve dost ziyaretleri yapılır.
 
       AŞURE GÜNÜ : Kutsal günler içerisinde en eski günlerden birisidir Aşure Günü. Muharrem ayının 10. günü tüm İslam dünyasında olduğu gibi Saray’da da Aşure Günü olarak kutlanır. Bu gün , evlere bolluk ve bereket getirmesi düşüncesiyle Aşureler pişirilir ve komşulara dağıtılır.
 
       ASKERE UĞURLAMA : Her Türk gencinin vatan borcu olarak kabul edilen Askerlik Görevi tüm Türkiye’de olduğu gibi Saray’da da özel bir yere sahiptir. Askere gidecek gençler ilçe merkezinde ve köylerde gruplar halinde ellerinde bayraklar, yanlarında davul ve zurnalarla halaylar çekip oyunlar oynayarak esnafları ziyaret edip onları selamlarlar ve düzenleyecekleri eğlenceler için harçlıklarını toplarlar. Bütün esnaflar gönüllerinden geldiği kadar gençlere destek olurlar. Belirlenen bir akşam, askere gidecek gençler için köylerde ve mahallelerde Askere Uğurlama Düğünü yapılır. Asker düğününde, köylülerin ve mahallelilerin alkışları eşliğinde gençler tek tek meydana çağırılır , bölgenin önde gelen büyüklerinin yaptığı konuşmalardan sonra davul , zurna veya klarnet eşliğinde halaylar çekilip oyunlar oynanır. Askere gidecek gençlerin köy veya mahalle halkıyla vedalaşmasıyla düğün sona erer.
 
 • Kurumsal E-Posta
 • Polsan
 • Emniyet Teşkilati Mensupları Hanımları Yardımlaşma Derneği
 • UPEM
 • TUBİM
 • Suç Önleme Sempozyumu
 • UTSAS Sempozyumu
 • KGYS
 • BİMER
 • İçişleri Bakanlığı
 • Çocuklar Uluslararası Sempozyumu
 • Polis Radyosu